Eleks Konvansiyonel Yangın Panelinde Sonlandırma Direnci Olarak Ne Kullanmalıyım? 

Bu soru gerek son kullanıcı gerekse kurulum yapan teknik personel tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını vermeden önce sonlandırma direci veya daha genel bir ifade ile hat sonu direnci-kondansatörü ne işe yarar? sorusun cevabına bakalım. 

Tüm Konvansiyonel paneller EOL (end off line, hat sonu ) direncinin veya kondansatörün değerine göre hattın sonunu tespit eder. Böylelikle arada eksilen duman dedektörüısı dedektörüyangın butonunu farkeder, aynı zamanda hattın kopması gibi sabotaj veya hataları anında farkederek, yangın panelinin üzerinde bulunan buzzer ötmeye başlar ve hata ledi yanar. Bu sebeple hat sonu direnci kullanmak çok önemli ve hayati bir konudur aslında. 

Ancak nedense kurulum yapan bazı teknik personeller bu konuya gerekli önemi vermemekte ve ya panelin başlangıç noktasına direnç-kondansatör takarak paneli yanıltmakta veya varsa panel üzerinden bu özelliği devre dışı bırakmaktadır. 

Şimdi gelelim sorunun tam cevabına, eleks yangın panelinde hat sonunda 100uF kondansatör kullanılmalıdır. 

Efire ECP serisi yangın panelinin giriş ve çıkışlar ile ilgili daha fazla bilgi için eleks-yangin-alarm-santrali-71000.pdf